Názor:
Chlazení budov se jeví jako rozmar současné doby (nikdy dříve jsme chlazení nepotřebovali …) a jako energeticky náročná položka v provozním rozpočtu užívané budovy.
Více než 60 % současných novostaveb má v realizačním projektu řešenu úpravu teploty v letním období. Systémy chlazení se stávají součástí občanských a průmyslových budov, škol, rodinných domů, kancelářských a průmyslových objektů. Ve vztahu ke stále častějším horkým létům a s ohledem na zvyšující se nároky na kvalitu vnitřního prostředí je správná instalace chladicích systémů neodmyslitelnou součástí nově navrhovaných budov i rekonstruovaných objektů.

Použitím energeticky úsporných řešení může být dosaženo tepelné pohody v pobytových místnostech budov bez zásadně zvýšených nároků na provozní náklady.
Je potřeba najít ideální řešení pro Váš objekt, řešení technicky elegantní a přitom ekonomické.
Pro návrh chladicích systémů provádíme výpočty tepelné zátěže a hydraulické návrhy potrubí chladiva či chladicí vody.
Navrhujeme systémy chlazení typu:
- tepelná čerpadla vzduch-voda (velkoplošné vodní chlazení) Reverzní funkcí tepelného čerpadla vzduch-voda je připraveno chladicí médium (voda) a toto je zavedeno do velkoplošného systému chlazení (stěnového, stropního, podlahového), nebo do chladicích fan-coilů.
- tepelná čerpadla vzduch-vzduch (systémy split, systémy multi-split, VRF systémy) Z tepelného čerpadla vzduch-vzduch je vedeno ekologické chladivo přímo do fan-coilů umístěných v chlazených prostorách.
- pasivní chlazení země(voda)-voda Pasivní chlazení lze využít pouze v případě systému TČ typu voda-voda, nebo země-voda jako letní provozní alternativa. Pasivní chlazení dokonce přispívá k regeneraci energetického zdroje (vrt, plošný kolektor) a zvyšuje tak roční účinnost topného energetického zdroje.
Systémy chlazení postavené na využití obnovitelných zdrojů tepla (chladu) ekonomicky velmi málo zatěžují navrhované budovy, přitom poskytují velmi vysoký uživatelský komfort pracovního/pobytového prostředí.
Námi preferované systémy pasivního chlazení vykazují minimální nároky na použití neobnovitelné primární energie, redukované pouze na energii potřebnou na pohon oběhových čerpadel.
